Този сайт използва бисквити - Повече Информация. Приемам
Активни Потребители: 5 Гости: 362
Активни регистрирани потребители
55:28:39 - Ahrefs [Bot] [33114]
Тема
55:28:29 - Google [Bot] [12429]
Галерия
2:01:46 - Tbot [Bot] [6707]
Теми на потребител
0:45:56 - Bing [Bot] [312]
Тема
0:15:22 - Majestic-12 [Bot] [342]
Тема
Активни анонимни потребители
0:03:30 [0]
Коментари на потребител
0:05:08 [0]
Тема
0:04:41 [0]
Теми на потребител
0:17:36 [1]
Downloading file
0:02:43 [2]
Тема
0:07:57 [1]
Снимка
0:05:18 [0]
Чат
0:08:02 [0]
Тема
0:06:40 [0]
Тема
0:20:18 [4]
Тема
0:08:18 [0]
Тема
0:08:51 [0]
Тема
0:13:49 [0]
Downloading file
0:06:37 [1]
Тема
0:07:59 [0]
Тема
0:13:24 [0]
Тема
0:07:22 [0]
Тема
0:03:28 [0]
Тема
0:05:19 [0]
Тема
0:04:36 [0]
Начална страница
0:03:02 [0]
Тема
0:34:53 [174]
Новина
0:07:38 [0]
Тема
0:17:27 [2]
Тема
0:57:45 [12]
Тема
0:01:51 [0]
Тема
0:09:50 [0]
Тема
0:13:38 [0]
Снимка
0:05:28 [0]
Тема
0:05:00 [0]
Снимка
0:44:54 [4]
Теми на потребител
0:14:16 [0]
Тема
0:06:41 [0]
Тема
0:08:39 [0]
Тема
0:09:58 [0]
Галерия
0:01:04 [0]
Чат
0:14:17 [0]
Коментари на потребител
0:06:15 [0]
Теми на потребител
0:07:35 [0]
Тема
0:10:37 [0]
Тема
0:09:58 [0]
Тема
0:09:17 [0]
Тема
0:06:40 [1]
Тема
0:07:39 [0]
Начална страница
0:06:15 [0]
Тема
0:11:42 [0]
Тема
0:14:22 [1]
Тема
0:04:18 [0]
Потребителски профил
0:13:25 [0]
Browsing user sessions
0:10:12 [2]
Тема
0:07:24 [0]
Тема
0:04:01 [0]
Тема
0:14:04 [1]
Начална страница
0:06:22 [0]
Потребителски профил
0:14:41 [0]
Тема
0:11:53 [0]
Тема
0:02:10 [0]
Тема
0:14:02 [0]
Тема
0:12:03 [0]
Downloading file
0:07:18 [0]
Тема
0:06:25 [0]
Тема
0:04:11 [0]
Тема
0:12:11 [1]
Начална страница
0:07:33 [0]
Тема
0:13:10 [0]
Мнения на потребител
0:09:50 [0]
Тема
0:22:53 [1]
Тема
0:08:07 [0]
Тема
0:14:31 [0]
Тема
0:00:13 [0]
Потребителски профил
0:11:04 [0]
Тема
0:09:06 [0]
Новина
0:05:12 [0]
Тема
0:07:36 [0]
Тема
0:14:03 [0]
Тема
0:07:35 [0]
Тема
0:03:33 [0]
Тема
0:10:06 [0]
Тема
0:05:03 [0]
Тема
0:06:42 [0]
Тема
0:12:26 [0]
Browsing user sessions
0:29:43 [2]
Коментари на потребител
0:13:17 [1]
Тема
0:07:41 [0]
Тема
0:09:17 [0]
Тема
0:13:23 [0]
Начална страница
0:07:13 [0]
Тема
0:14:09 [1]
Начална страница
0:09:25 [0]
Тема
0:11:22 [0]
Мнения на потребител
0:03:23 [0]
Тема
0:09:39 [0]
Browsing user sessions
0:07:00 [0]
Тема
0:08:08 [0]
Тема
0:06:24 [0]
Тема
0:10:06 [0]
Тема
0:17:08 [2]
Тема
0:12:31 [0]
Downloading file
0:10:44 [0]
Тема
0:07:51 [0]
Чат
0:11:54 [0]
Потребителски профил
0:00:07 [0]
Теми на потребител
0:05:34 [0]
Тема
0:08:16 [0]
Downloading file
0:08:03 [0]
Тема
0:12:42 [0]
Тема
0:13:29 [0]
Тема
0:05:19 [0]
Тема
0:00:08 [0]
Тема
0:12:35 [0]
Тема
0:01:35 [0]
Снимка
0:05:01 [0]
Тема
0:05:34 [0]
Тема
0:09:38 [0]
Тема
0:11:42 [0]
Тема
0:08:39 [0]
Browsing user sessions
0:06:09 [0]
Тема
0:11:05 [0]
Тема
0:08:29 [0]
Тема
0:07:13 [0]
Тема
0:10:28 [0]
Галерия
0:09:00 [0]
Снимка
0:01:21 [0]
Тема
0:04:43 [0]
Потребителски профил
0:06:43 [0]
Тема
0:08:40 [0]
Тема
0:09:02 [0]
Тема
0:04:16 [0]
Тема
0:02:57 [0]
Тема
0:12:48 [0]
Чат
0:06:42 [0]
Начална страница
0:14:57 [0]
Тема
0:00:02 [0]
Мнения на потребител
0:06:49 [0]
Тема
0:07:27 [0]
Тема
0:12:39 [0]
Потребителски профил
0:10:12 [0]
Тема
0:12:08 [0]
Тема
0:08:19 [0]
Чат
0:12:00 [0]
Начална страница
0:02:39 [0]
Downloading file
0:02:58 [0]
Потребителски профил
0:08:32 [0]
Тема
0:57:31 [10]
Тема
0:01:49 [0]
Тема
0:09:18 [0]
Потребителски профил
0:13:23 [3]
Тема
0:08:28 [1]
Тема
0:12:42 [3]
Тема
0:11:53 [0]
Тема
0:16:22 [4]
Начална страница
0:06:59 [0]
Тема
0:12:41 [0]
Потребителски профил
0:10:00 [0]
Тема
0:00:29 [0]
Downloading file
0:02:28 [0]
Тема
0:10:49 [0]
Тема
0:10:42 [0]
Тема
0:06:58 [0]
Тема
0:02:24 [0]
Downloading file
0:24:49 [4]
Тема
0:05:28 [0]
Коментари на потребител
0:11:17 [0]
Тема
0:05:07 [0]
Тема
0:22:45 [1]
Тема
0:11:44 [0]
Мнения на потребител
0:12:00 [1]
Начална страница
0:06:16 [0]
Тема
0:01:38 [0]
Тема
0:09:29 [0]
Тема
0:13:03 [1]
Начална страница
0:09:02 [0]
Тема
0:00:11 [0]
Чат
0:10:10 [0]
Галерия
0:12:00 [0]
Тема
0:02:11 [0]
Тема
0:01:14 [0]
Downloading file
0:12:41 [0]
Тема
0:05:12 [0]
Тема
0:08:50 [0]
Тема
0:10:52 [0]
Тема
0:11:51 [0]
Начална страница
0:08:32 [0]
Browsing user sessions
0:14:30 [0]
Тема
0:02:24 [0]
Снимка
0:01:00 [0]
Снимка
0:04:01 [0]
Снимка
0:09:30 [0]
Тема
0:12:15 [0]
Downloading file
0:14:28 [0]
Downloading file
0:04:29 [0]
Тема
0:09:06 [0]
Чат
0:08:18 [0]
Тема
0:08:36 [2]
Тема
0:07:49 [0]
Тема
0:00:25 [0]
Тема
0:02:16 [0]
Downloading file
0:01:12 [0]
Начална страница
0:19:16 [2]
Тема
0:09:50 [0]
Тема
0:11:18 [0]
Тема
0:00:22 [0]
Начална страница
0:10:42 [0]
Тема
0:01:50 [0]
Downloading file
0:09:55 [0]
Тема
0:14:19 [0]
Browsing user sessions
0:08:03 [0]
Тема
0:13:41 [0]
Потребителски профил
0:10:37 [0]
Тема
0:12:55 [0]
Тема
0:06:11 [0]
Тема
0:04:25 [0]
Тема
0:12:54 [0]
Тема
0:06:09 [1]
Тема
0:07:16 [0]
Тема
0:21:16 [13]
Тема
0:00:46 [0]
Downloading file
0:07:12 [0]
Тема
0:00:52 [0]
Потребителски профил
0:58:56 [11]
Тема
0:06:30 [0]
Тема
0:07:31 [0]
Тема
0:08:18 [0]
Downloading file
0:05:21 [0]
Тема
0:04:19 [1]
Тема
0:09:00 [0]
Снимка
0:01:32 [0]
Browsing user sessions
0:04:43 [0]
Тема
0:05:50 [0]
Downloading file
0:02:14 [0]
Начална страница
0:13:01 [0]
Тема
0:07:49 [0]
Теми на потребител
0:06:05 [0]
Тема
0:38:08 [6]
Тема
0:03:31 [0]
Начална страница
0:02:12 [0]
Тема
0:10:07 [0]
Тема
0:08:39 [0]
Тема
0:08:11 [0]
Тема
0:12:06 [0]
Тема
0:14:44 [0]
Потребителски профил
0:13:18 [0]
Снимка
0:12:48 [0]
Тема
0:01:50 [0]
Тема
0:14:33 [0]
Мнения на потребител
0:02:44 [0]
Тема
0:04:08 [0]
Снимка
0:10:19 [0]
Тема
0:10:19 [0]
Тема
0:14:22 [1]
Тема
0:08:27 [0]
Тема
0:10:42 [0]
Тема
0:01:18 [0]
Чат
0:09:52 [0]
Галерия
0:14:51 [0]
Тема
0:11:48 [0]
Тема
0:11:05 [0]
Статии
0:05:32 [0]
Downloading file
0:11:06 [1]
Тема
0:02:58 [0]
Browsing user sessions
0:09:06 [0]
Тема
0:08:18 [0]
Тема
0:14:55 [0]
Тема
0:10:10 [2]
Тема
0:07:39 [1]
Тема
0:07:41 [0]
Downloading file
0:03:16 [0]
Начална страница
0:29:09 [1]
Тема
0:07:52 [0]
Тема
0:08:02 [1]
Начална страница
0:00:45 [0]
Тема
0:04:28 [1]
Тема
0:07:42 [0]
Тема
0:09:25 [0]
Тема
0:06:47 [0]
Тема
0:11:52 [0]
Галерия
0:11:54 [0]
Тема
0:00:42 [0]
Тема
0:03:02 [0]
Тема
0:12:37 [0]
Тема
0:14:19 [0]
Тема
0:14:06 [0]
Тема
0:04:54 [0]
Снимка
0:13:48 [1]
Downloading file
0:08:14 [0]
Тема
0:13:11 [0]
Тема
0:10:45 [0]
Тема
0:10:39 [0]
Начална страница
0:07:51 [0]
Тема
0:32:45 [5]
Тема
0:13:25 [0]
Тема
0:03:11 [0]
Тема
0:01:41 [0]
Тема
0:12:11 [0]
Начална страница
0:11:54 [0]
Потребителски профил
0:11:31 [0]
Тема
0:10:11 [0]
Тема
0:15:51 [1]
Downloading file
0:02:58 [0]
Начална страница
0:12:23 [0]
Тема
0:08:29 [0]
Коментари на потребител
0:10:49 [4]
Тема
0:08:20 [0]
Тема
0:14:16 [0]
Теми на потребител
0:11:05 [0]
Тема
0:11:45 [0]
Тема
0:07:00 [0]
Тема
0:08:01 [0]
Downloading file
0:04:40 [0]
Тема
0:03:41 [0]
Начална страница
0:02:37 [0]
Тема
0:07:49 [1]
Тема
0:07:00 [0]
Тема
0:03:01 [0]
Downloading file
0:09:54 [0]
Потребителски профил
0:07:55 [0]
Тема
0:01:47 [0]
Тема
0:24:50 [1]
Тема
0:14:34 [0]
Тема
0:09:19 [0]
Тема
0:03:43 [0]
Downloading file
0:04:40 [0]
Тема
0:02:51 [0]
Тема
0:01:00 [0]
Тема
0:06:52 [0]
Тема
0:01:43 [0]
Тема
0:02:42 [0]
Потребителски профил
0:06:46 [0]
Тема
0:02:18 [0]
Снимка
0:06:25 [0]
Downloading file
0:13:11 [0]
Тема
0:06:30 [0]
Потребителски профил
0:10:06 [0]
Тема
0:12:26 [0]
Тема
0:05:27 [0]
Тема
0:12:57 [0]
Тема
0:14:53 [0]
Тема
0:07:14 [0]
Downloading file
0:21:04 [1]
Тема
0:07:22 [0]
Галерия
0:08:55 [0]
Коментари на потребител
0:10:40 [0]
Downloading file
0:03:23 [0]
Downloading file
0:07:21 [0]
Тема
0:09:12 [0]
Потребителски профил
0:10:18 [0]
Тема
0:14:08 [0]
Тема
0:10:21 [0]
Тема
0:16:13 [3]
Потребителски профил
0:06:18 [0]
Потребителски профил
0:10:42 [0]
Browsing user sessions
0:00:40 [0]
Тема
0:06:48 [0]
Тема
0:08:04 [0]
Тема
0:06:33 [0]
Галерия
0:11:03 [0]
Тема
0:06:16 [0]
Browsing user sessions
0:02:59 [0]
Тема
0:13:01 [0]
Downloading file
0:07:32 [0]
Тема
0:08:55 [0]
Тема
0:05:57 [0]
Тема
Трагичен инцидент с водолаз
От
Съобщаваме за инцидент с водолаз, възникнал на 4 септември 2008 г.

Водолазът е събирал рапани на дълбочина 22-24 метра в района между Равда и Ахелой. Престоял е около 3 часа на посочената дълбочина с неизвестен брой спускания и почивки. Около 13 часа е подаден сигнал за инцидента. Веднага след приемането му се е задействала организацията БУЛСАР (неправителствена организация за хуманитарно морско спасяване). Водолазът е бил транспортиран на брега, където го е чакала линейка, в рамките на 25 минути. След телефонна консултация с д-р Петър Ганчев от БНАПД е било взето решение за транспортиране на пострадалия в барокамерния комплекс на Военноморска болница - Варна, където е постъпил за лечение в 18:15 часа. Приложено е лечение на кесонно заболяване в барокамера. За съжаление на 5 септември сутринта 2008 г. пострадалият Антон Казаков е починал.

За сега не е известно дали починалият е преминал обучение за водолаз и къде, нито с какво оборудване се е спускал. Какъв е бил точно режимът на спускане и декомпресия? Защо се е забавило транспортирането до Варна?
След като получи отговори на тези и редица допълнителни въпроси БНАПД ще обсъди обстоятелствата и причините за трагичния инцидент и ще набележи мерки за повишаване на безопасноста на водолазните спускания. До тук от наличната информация може да се отбележи адекватната и бърза реакция на БУЛСАР.

От Управителния съвет на БНАПД
Видяна: 4057 Коментари: 18
1
Коментари
Доста неиэвестни има по-този случай, затова е хубаво човек да си купи едно вод, компютарче . Колкото да са несавършенни компютрите вършат добра работа.
МАКАР ДА СЕ ,,СЪРДЯТ,,- понякога.
18:12:37, 07 Сеп 2008
При 50мин. на 21м., като гледам таблицата трябват 8 мин. декомпресия на 3м. Обаче при 60 - 16мин. Колко ли ще е при 180мин. някой има ли данни?
20:39:10, 08 Сеп 2008
На 21м, 180мин-15мин/9м, 35мин/6м, 50мин/3м, обаче за повторни спускания както в случая, стандартна таблица, т.е. без използване на О2 за декомпресия нямам направо скачат на лечебната, а освен това май става въпрос за следващото стъпало-24м ако вообще някой знае какво точно се се случило....
20:34:22, 09 Сеп 2008
Твърдението на БНАПД мисля, че се различава доста от истината. Това повече прилича на измиване на ръцете.
В един от вестниците прочетах шокиращи неща.
13:00:02, 10 Сеп 2008
Sharкy , новата снимка е много фешан.
Aз чух че, е бил с наргиле незнам колко пускания е правил, може и да са десетина че , и повече '' асансйора''' обаче ще разбера горе- долу каква е била работата ( ти знаеш че , имам познати тук таме) .
Между другото смятам ( ОПАЗИЛ НИ ГОСПОД от подобни пък и други инциденти) че, такива злопулуки могат да вредят много на иначе прекрасния СПОРТ-( казвам спорт а не съзтезателна дейност или работа да речем понеже има значителна разлика)
Не трябва да се подценява стихията , трябва човек да се вслушва в законите и............................................................
'' ОЧАКВАЙ- НЕОЧАКВАНОТО''
20:06:52, 10 Сеп 2008
Ха, Кесончо, ти ако нямаш познати в тез среди кой ве )))) иначе ще се видя с доктора тея дни, ще имам повече инфо..ама има хора дето не се пазят, това за мен не е инцидент, а безрасъдство, знаеш как е, още 2 рапана, айде и тез 3те, увлича се човек, като прибавиш незнанието, и фактора "то на мене няма ми случи аз сам свикнал с азота" и гледай какви неща стават...
20:45:45, 10 Сеп 2008
Така е, няма две мнения. Сещам се за онази поговорка дето дори маймуната преди да изяде нещо първо го мерила на дупето ( дали ще мине), та и рапанджилъка същата работа.
20:24:31, 13 Сеп 2008
И наред с всичко до тук -какво ще кажете за факта че повече от половината занимаващи се с рапани нямат курс за правоспособност ?
13:06:53, 15 Сеп 2008
ами какво - от хубаво не го правят, не гмуркат като повечето от нас за удоволствие
14:35:14, 15 Сеп 2008
Yavorsub, аз самия нямам изкаран курс за водолаз, сам съм се учил и наистина ми е любопитно какво мислят колегите по този въпрос.
Между другото ходя за рапани от 93 г. всяко лято.
20:09:11, 20 Сеп 2008
Познавам колега водолаз който също е самоук и е взел диплома -фиктивно -, дълги години и след хиляди часове подводна дейност-и работа и удоволствие.Но това е било преди няколко десетилетия .Сега поне школи има и то много , и винаги може да научиш там нещо което няма как да научиш сам.И за да не ме разберете неправилно -аз самия съм против гадното комерсиализиране на този спорт(или май дейност е по-правилно да се каже ).Но идва неизбежно "лошия " въпрос-колко от самоуките знаят да боравят правилно с декомпресионни таблици ?Могат ли да си изчислят режим на повторно спускане ?Имам и други такива лоши и неудобни въпроси.Не е ли странно , срамно, смешно и трагично че се нареждаме сред лидерите за фатални водолазни инциденти по глава на населението, пред страни с вековна традиция ?
20:22:08, 20 Сеп 2008
Вярно, декомпресията за повторни спускания се смята а за третите може ли да се сметне?- това в кръга на шегата.
Между другото и опитни водолази ( е вероятно не толкова опитни макар че, някои от тях са инструктори с голям стаж като водолази) са правили грешки с десатурацията поради някакви причини разбира се . Действително в днешно време е по-лесно да се влезе в тази материя но , добрите инструктори са си рядкост... но така или иначе може лесно да се придобие една основа.
22:31:08, 20 Сеп 2008
Чакай да не забравя , аз също съм се допитвал до познати за това или онова но не съм карал конкретен курс не че, всичко съм си открил сам.
22:37:40, 20 Сеп 2008
Не знам точно какво се е случило... но трябва да ви кажа че голяма част от "рапанджиите" имат сериозни пропуски и работят в режими и по начини, които не са им особено ясни. Голяма част от тяхната теоретична и практична подготовка вклучва "еди кой си ми каза" и "чух че", което винаги ще създава потенциални ситуации подобни на тази (казвам го от личен опит). Спусканията с натрупване на декомпресия не са препорачителни дори и за опитни водолази включително и такива които работят със смеси. Да не говорим, че не се прави дори второ спускане на такава дълбочина. Първото спускане винаги е на максимална дълбочина а следващите на по - малка. Пр. Ако си правил на 33м. следващото може да е на 30м. но не може на 34м. и тн. Чесно казано смятам че тази тема е доста обширна, и за жалост докато няма правилно обучение и контрол над това кой и как се гмурка инциденти ще продължава да има.
00:22:11, 22 Сеп 2008
Прав си адаш че, тази тема е доста обширна.
Затова трябва да се внимава и човек да не си мисли че, е безсмъртен,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
20:50:41, 22 Сеп 2008
Момчета, смея да кажа, че имам информация от първа ръка за този инцидент. Точно на 05.09.2008 гмуркахме с един приятел около Поморие, и когато излизахме на пристанището за да стоварим екипировката си, точно в този момент неговите близки (или приятели, беше ми кофти да питам, пък и не е моя работа), разлепваха некролозите му .Истината е мнооого по-различна от всичко което споделихте до тук. Най-малкото че има още един тежко пострадал, който след няколкократен престой в барокамерата за по няколко часа е успял да се оправи.То и друга истина има, ама не ми се пише нищо повече.... Нека почива в мир момчето.Лека му пръст.
13:37:56, 23 Сеп 2008
днес случайно научих друга версия за случая, приятел на починалия ми каза че проблема не е в таблиците, а в това че са били на наргиле и в един момент е отказало, двамата са били долу едновременно и оставайки без въздух са изплували моментално, излизайки горе припадат моментално. Линейките ги карат първо в Бургас а после искат пари за горивото за да ги закарат до Варна щото тука нямало барокамера, приятели събират пари и плащат за горивото, междувременно момчето се свестява но по пътя за варна пак припада - другото го знаете ...а и още нещо - второто момче оцеляло щото било малко "понаправило" главата преди това с алкохол,/така казали докторите / както и при някои други случяи - пилите оцеляват .... не гарантирам за достоверността на тази версия, това ми каза негов приятел
20:13:50, 26 Сеп 2008
барокамера има в атия но незнам при какви условия може да се ползва от цивилни
19:12:59, 30 Сеп 2008
Нови Продукти
Spearfish SPEAR SOFT monofilament 1.4 mm

Цена: 0.29 Лв.
Spearfishing